top of page

Chrzty w 2015 Roku

Styczeń                    przed Bierzmowaniem

Dni Skupienia Rycerka Górna

24.01.2015

Spotkanie Opłatkowe Pielgrzymów

25.01.2015. „Spotkanie z Kolędą”.Zespół Grojcowianie i dzieci ze szkoły podstawowej

Wystawa Jan Paweł II

Galeria  2015

Śluby w  2015 Roku

 11.01.2015

Zespół pieśni i tańca *Wierchy* z Milówki

Jesteśmy Pełni wdzięczności ks. Stanisławowi za zorganizowanie rekolekcji,oraz ks. proboszczowi Edwardowi za dofinansowanie wyjazdu na rekolekcje do Rycerki Górnej .Serdecznie Dziękujemy Ks. Edwardowi,Ks. Stanisławowi za przewodnictwo duchowe,oraz Pani Krystynie za Opiekę nad nami Podczas rekolekcji. Dziękujemy Ojcu Markowi z Rychwałdu za przeprowadzone konferencje,Bóg Zapłać.

Pierwszy Wyjazd

Wyjazd młodzieży z parafii Miłosierdzia Bożego w Moszczanicy Przygotowującej się do bierzmowania, miał miejsce 14-16 listopada 2014 roku. do Rycerki Górnej. Grupa liczyła 32 osoby. Wszystko zaczęło się od mszy Świętej odprawionej w kaplicy Św. Michała Archanioła przez ks. Stanisława . Pierwsze nasze spotkanie polegało na wzajemnym poznawaniu się i pogłębianiu naszej wiedzy na temat sakramentu chrztu i bierzmowania. Codziennie była odprawiana msza Święta, a całość była uzupełniana Konferencjami w tym jedna przeprowadzona przez ojca Marka franciszkanina z Rychwałdu. Cały Pobyt był dla nas bardzo owocny. Było to dla nas głębokie przeżycie z którego przyjechaliśmy umocnieni w wierze, zintegrowani i pełni chęci do czynienia dobrych uczynków.

Drugi Wyjazd

Kolejny wyjazd odbył się w dniach 9-11.01.2015r. Głównym celem rekolekcji, podobnie jak poprzednich było pogłębianie naszej wiary oraz odpowiednie przygotowanie nas do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Codzienne odprawiana była Msza św. w tych intencjach. dodatkowo ks. Tadeusz Cader, który prowadzi Dom Rekolekcyjny przybliżył nam postać bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela zakonu Michalitów i św. Michała Archanioła. Nie zabrakło nam również dobrej zabawy, podczas której nasza grupa miała szanse lepiej się zintegrować. Z pewnością nikt z nas nie żałował podjętej wcześniej decyzji o przyjeździe do Rycerki Górnej. Każdy wracał z uśmiechem na twarzy.

25.01.2015. Występ zespółu kolędniczego „Herody”    z Międzybrodzia Żywieckiego

24.01.2015 Odbyło się spotkanie opłatkowe uczastników pielgrzymek w 2014 roku.Spotkanie rozpoczęła msza dziękczynna za wspaniałe przeżycia duchowe oraz bezpieczne pielgrzymowanie.Po mszy św. skromna kolacja,łamanie opłatkiem,wspomnienia i plany na 2015 r.Wspólne śpiewanie kolęd i pieśni pielgzymów było uwieńczeniem spotkania zorganizowanego przez Ks. Stanisława znanego w sąsiednich parafiach jako inicjatora i organizatora pielgrzymek i wyjazdów z młodzieżą.Na 2015 rok zaplanowanych jest wiele ciekawych wyjazdów.Mamy nadzieje że spotkania  staną się tradycją w Naszej Porafii a grono pielgrzymów będzie jeszcze większe.

Niedziela Palmowa.

Wielkanoc

W dniu 22 marca 2015r. w domu parafialnym parafii Miłosierdzia Bożego w Żywcu – Moszczanicy otwarta została wystawa poświęcona pamięci

papieża Św. Jana Pawła II w 10. rocznicę śmierci. Zaprezentowano m. in. prace malarskie oraz rzeźbiarskie tematycznie związane z postacią

Papieża-Polaka oraz okresem Wielkiego Postu.

Obrazy inspirowane nauczaniem Ojca Św. ukazują go w różnych sytuacjach z wiernymi. Ich autorka, pani Katarzyna Buszydlik do swoich wizji

malarskich dołączyła fragmenty słów Jana Pawła II. Inna część wystawy dotyczy tematycznie Męki Pańskiej wg wizji K. Emmerich.

Sugestywne, realistyczne wyobrażenia Chrystusa w agonii przypominają o nieludzkim cierpieniu, jakie stało się udziałem Syna Bożego.

Pani Stanisława Gołąbek - Tomiczyk zaprezentowała natomiast obrazy malowane na szkle i na płótnie, głównie poświęcone osobie Matki Bożej, której gorliwym czcicielem był Karol Wojtyła od najmłodszych lat.

Ostatnią grupę eksponatów uczynione przez naturę, a oszlifowane ręką pana Stanisława Zimnala, korzenie. wyobrażają one głównie krzyże stojące i wiszące, ale pojawia się również Pieta i postaci w pozach pokutnych. Ten niełatwy materiał, dzięki kreatywności, wyobraźni i artyzmowi twórcy staje się prawdziwym dziełem sztuki. (Ozdobą tej prostej formy są kamienie, które korzenie obrosły).

Wystawę powstałą z inicjatywy ks. dra Stanisława Cadra otworzył proboszcz parafii, ks. kanonik Edward Loranc. W słowie wstępnym podkreślił, że dzięki JPII mogą się spotkać ludzie różnych profesji i zainteresowań. Papież kochał twórców oraz szanował wszelkie przejawy aktywności artystycznej, dlatego – jak zauważył ks. Cader – należy promować miejscowych artystów, wspierać ich działania i przybliżać ich tym wśród których żyją. Otwarcie wystawy uświetnił śpiew parafialnej scholi, która wykonała „Barkę” i inne pieśni związane z Papieżem.

Odpust 12.04.2015

Boże Ciało

Relikwie Jana Pawła II

Uroczystego wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Żywcu-Moszczanicy dokonał 31 maja metropolita Lwowa abp. Mieczysław Mokrzycki. Wieloletni były sekretarz papieża Polaka przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił 50 młodym ludziom sakramentu bierzmowania.

Abp Mokrzycki ofiarował relikwie pierwszego stopnia świętego papieża na prośbę proboszcza żywieckiej parafii ks. Edward Loranca, który przez kilkanaście lat pracował na ukraińskiej parafii w Niżankowicach. Był tam wice dziekanem dekanatu samborskiego.
Duchowny przyznał, że wprowadzenie relikwii do moszczanickiej świątyni to duże wydarzenie dla lokalnej wspólnoty parafialnej. „Jakaś cząstka świętego papieża będzie odtąd obecna pośród nas” – podkreślił.

 

Mieczysław Mokrzycki w 1996 został osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, a po jego śmierci w 2005 był sekretarzem papieża Benedykta XVI. 16 lipca 2007 został mianowany arcybiskupem koadiutorem archidiecezji lwowskiej. Pełnienie urzędu metropolity lwowskiego , w związku z przyjęciem przez Benedykta XVI rezygnacji Mariana Jaworskiego, rozpoczął 21 października 2008, natomiast ingres do katedry we Lwowie odbył 22 listopada 2008.

Arcybiskup poświęcił również namalowany na okazję wprowadzenia relikwii świętego obraz Jana Pawła II. Twórcą obrazu jest Piotr Kłosek, artysta ze Szczyrku. Obraz został umieszczony w prezbiterium obok obrazu św. siostry Faustyny.

Wycieczka

25-lecia kapłaństwa ks. kan. Stanisława Cadra.

Dzieci Boże i Ministranci parafii Żywiec-Moszczanica 6 czerwca 2015r. zwiedzali Podbeskidzie. Wyjazd rozpoczął się od modlitwy w kościele Matki Bożej Nieustajęcej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim. Następnie mali turyści zdobyli górę Żar, jak to tradycyjnie w naszych czasach bywa – kolejką. Dzieci przy pięknej pogodzie podziwiały widoki na Jeziora Żywieckie, Międzybrodzkie i porąbczańskie oraz wspaniałą panoramę Żywca i okolicy, a z drugiej strony Kęt, Brzeszcz i Oświęcimia.

Widoczność była jak znakomita, tylko samoloty na pobliskim lotnisku, jak i lotniarze, chyba nie mieli dobrego noszenia. Później dzieci udały się do Szczyrku, gdzie nawiedziły Sanktuarium Pani Szczyrkowskiej koronowanej w 2008r. Po modlitwie w kościele i pobliskiej Grocie przy cudownym źródełku, podziwialiśmy panoramę Szczyrku i okolic. Następnie po dobrym obiedzie uczestnicy wyjazdu przywitali ks. proboszcza Edwarda Loranca i razem zwiedzili miasto, spacerowali bulwarem nad Żylicą aż do skoczni, gdzie mimo upalnego lata ćwiczył jakiś zapaleniec - uparty skoczek. Skoki wychodziły mu całkiem nieźle, bo osiągał ok. 120 metrów, można zatem podejrzewać, że był to jeden z reprezentantów Polski, bo skoki były bliskie rekordu skoczni. Gogle i kask nie pozwoliły jednak na rozpoznanie zawodnika. Zwiedzanie zakończyło się modlitwą w Sanktuarium św. Jakuba – pięknym drewnianym kościółku z przełomu XVII i XVIII wieku. Organizatorem wyjazdu był ks. Stanisław Cader.

 

12 września 2015r. w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żywcu-Moszczanicy na zaproszenie ks. kan. Edwarda Loranca, proboszcza parafii i ks. dra Stanisława Cadra, przybyli do Żywca księża pochodzący z Łodygowic. To kolejne spotkanie rodaków tym razem w malowniczo położonej moszczanickiej parafii. Spotkanie było okazją dla uczczenia 50-lecia kapłaństwa ks. prałata Józefa Kani, byłego proboszcza w Woli Radziszowskiej oraz 25-lecia kapłaństwa ks. kan. Stanisława Cadra.W spotkaniu uczestniczyło 20 kapłanów, co stanowi większość z 37 żyjących, a pracujących nie tylko w kraju, ale i za oceanem, księży. W czasie Mszy św. – jak to powiedział ks. Cader – dziękowano Bogu za powołanie i wybranie, rodziców, rodzeństwo i tych, którzy stanęli na drodze powołania i kapłaństwa, za żyjących i zmarłych. Księża prosili również o miłosierdzie dla zmarłych kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne – zwłaszcza z Łodygowic. W kazaniu ks. Tadeusz Cader – michalita, mówiąc o świętości kapłańskiej, podawał przykłady z życia zmarłego w 1989r. proboszcza Łodygowic, ks. prałata Jana Marszałka, o którego świętości życia wielu jest przekonanych. Przykład duszpasterzowania i niezłomna postawa wieloletniego proboszcza łodygowickiej parafii jest podwaliną wielu powołań kapłańskich i zakonnych. Spotkanie, które stało się coroczną tradycją, zakończył posiłek przy wspólnym stole. Był on również okazją do dzielenia się przez kapłanów doświadczeniem duszpasterskim i wspomnieniami z „czasów łodygowickich”.

Pielgrzymka do Zubrzycy

Peregrynacja Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego

Odpust na Rędzinie

Święta 2015 rok

Przyjęcie Ministrantów

bottom of page